MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

Western NC election results by county

Photo: MGN

Click here to see results from Henderson County.


HAYWOOD COUNTY


Canton aldermen

Kristina Smith 38.16%

James Markey 26.54%

Carl Cortright 25.68%

William Holland 6.31%

ALL PRECINCTS REPORTING


Maggie Valley aldermen

Mike Eveland 125 40.06%

Clayton Davis 111 35.58%

Jasay (Jessie) Ketchum 28 8.97%

Allen Alsbrooks 23 7.37%

Brooke H. Powell

ALL PRECINCTS REPORTING


MADISON COUNTY


Hot Springs aldermen

Vaughan Barnett 28.43%

Jimmy Moore 24.44%

Jeanne Gentry 23.44%

Johnny Lawson 22.44%

ALL PRECINCTS REPORTING


Mars Hill mayor

John L. Chandler 91.61%

Keith Wilde 8.39%

ALL PRECINCTS REPORTING


Marshall aldermen

Billie Jean Haynie 29.33%

Christiaan Ramsey 27.16%

Thomas Jablonski 26.92%

Dennis Ledford 16.11%

ALL PRECINCTS REPORTING


YANCEY COUNTY


Town of Burnsville mayor

Theresa Coletta 54.02%

Ron Powell (Write-In) 43.45%

ALL PRECINCTS REPORTING


Town of Burnsville council

Russell Fox 31.81%

Helen (Bunnie) McIntosh 27.59%

Lucy Doll 16.27%

Gordon S. Higgins 15.06%

Kayti Ledford 9.04%

ALL PRECINCTS REPORTING


MITCHELL COUNTY


Town of Bakersville mayor

Charles E. Vines 61 51.26%

Darlene Tipton Wise 58 48.74%

ALL PRECINCTS REPORTING


RUTHERFORD COUNTY

Town of Ellenboro Aldermen

Liz Blanton 26.75%

Lee Allen 26.34%

Pamela L. Padgett 17.70%

Michael G. Jennings 14.81%

Allan (Bunt) Black 14.40%

ALL PRECINCTS REPORTING


Forest City commissioners

David Eaker 33.98%

Shawn Moore 26.20%

Thomas Walker 19.71%

Kisha McDowell 19.58%

ALL PRECINCTS REPORTING


Lake Lure commissioners

John E. Kilby 30.08%

John W. Moore 26.48%

Esther Bruce Lusk 24.68%

Melvin Owensby 16.71%

Jonathan Crawford 1.80%

ALL PRECINCTS REPORTING


Town of Ruth mayor

Denver Buchanan (Write-In) 52.17%

Chris Adkins 46.38%

ALL PRECINCTS REPORTING


Town of Ruth commissioner

Nicholas Goode 35.71%

William Steppe (Write-In) 33.93%

Eddie Bennett 30.36%

ALL PRECINCTS REPORTING


Rutherford Town Council

Stanley Lennon (Stan) Clements 42.12%

Terry D. Cobb 41.04%

Stephanie Beaumont 16.41%

ALL PRECINCTS REPORTING


Town of Spindale mayor

Mickey Bland 76.41%

Thomas Ralph Lawrence 23.10%

ALL PRECINCTS REPORTING


Town of Spindale commissioner

Robin K. Ensley 38.08%

Tom Roberson 32.23%

Rosaleen M. Francis 28.79%

ALL PRECINCTS REPORTING


POLK COUNTY


Town of Columbus Town Council

Robert Williamson 24.36%

Richard Hall 22.51%

Mark Phillips 18.33%

Brent J. Jackson 17.63%

Ernie Kan 11.37%

Marshall (Buddy) Watkins 5.57%

ALL PRECINCTS REPORTING


Town of Tryon mayor

J. Alan Peoples 89.23%

Jerry D. Thomas 10.22%

ALL PRECINCTS REPORTING


Town of Tryon Town Council

Bill Ingham 46.42%

Bill Crowell 38.36%

Helen Ringus 14.63%

ALL PRECINCTS REPORTING


Town of Tryon Town Council vacant seat

Chrelle Booker 85.43%

John Fowler 13.71%

ALL PRECINCTS REPORTING


City of Saluda mayor

Fred Baisden 68.72%

Heath Potter 28.44%

ALL PRECINCTS REPORTING


City of Saluda commissioners

Mark Oxtoby 28.32%

Paul C. Marion 26.82%

Carolyn Ashburn 25.31%

Teddy Stevens 19.55%

ALL PRECINCTS REPORTING


TRANSYLVANIA COUNTY


Brevard City Council

Maureen Mahan Copelof 41.04%

Mac Morrow 33.92%

Jessica Gallagher 24.83%

ALL PRECINCTS REPORTING


Town of Rosman aldermen

Jared M. Crowe 33.68%

Missy Hendricks 33.68%

Deedra Shelton 30.53%

ALL PRECINCTS REPORTING



Trending